Gyógynövényes fürdőzsákokat kell összeállítanom, ehhez keresem a legjobb alapanyagokat. Így találtam rá Novák Évire is, aki Levendulamama néven elérhető a facebookon is.
Levendulamama Fűszer- és gyógynövény kert
Igaz, ilyen mennyiségben ő nem termel, amire nekem szükségem lenne, de már első telefonos beszélgetésünkkor éreztem, hogy rokonlélek, nagyon a szívembe költözött kedvességével, rugalmasságával, önzetlen segítőkészségével, szerénységével. A tudása már ekkor megcsillant, meg is beszéltem vele egy találkozót, látnom kellett őt is és a gyógynövényes kertjét. Kosdon él, távol a falu zajától dimbeken és dombokon, egy 2400 nm-es földön.
Csodálatos csend és nyugalom, szikrázó napsütés és Csipke kutya fogadott ott Évin és a párján kívül.
Palántázást mutatta Évi először, készül a következő szezonra. Fóliasátorban cseperedik : kamilla, útifű, vasfű, barátcserje stb.
A palántákat tavasszal a váci piacon árulja pénteken és szombaton. Palántanevelő földbe ülteti, osmocote, perlit és szárított alga (szuper tápanyag) keverékének társaságában. Újabban a dísznövényekkel is foglalkozik.
A majorannát és a római növényt cserépben neveli az éghajlati viszonyok miatt, mint a libapimpót is, akinek több víz és nedvesség kell, ott pedig 60 fokos a talaj. A palástfű is cserépben, alpesi növény, nem bírja a meleget. A festőbuzér viszont jól bírja.
Trágyának kap a szomszéd gazdaságokból :nyúl-, csirke-, és marhatrágyát, komposzt is kerül mellé.
Bepalántázta már a mezei katángot, borsikafüvet, örvénygyökeret, izsópot is.
Istenfa is nevelkedik szépen, akár sövénynek is lehet, finommá teszi a husit a sütőben. A sárkányfű erősebb illatú, mint a citromfű, magról kel és nagyon finom tea készíthető belőle. Tavaszra kihajt majd a kis koriander is.
Sok feketeribizli van, levele vérnyomáscsökkentő (citriteket, bioflavanoidokat tartalmaz amik jók a perifériás vérellátás harmonizálására). Festőbuzér követi az ágyásban, ami három féle színanyagot tartalmaz (sárga, vörös, narancssárga). Hashajtó hatásai is van és a vesének jót tesznek az antracin származékok.
A következő a hegyi borsikafű, ami mélyebb ízű és színű, mindenre jó, fűszer és gyógytea. Száraz pora afrodiziákum, van benne tim, bacis fertőzésre (pl. torokfájás), jól elkeverve kakukkfűvel és oregánóval jót teszünk ilyenkor a szervezetben. A fűszernövényeket nagyon jól lehet használni a gyógyászatban.
k: a zsálya az egyik kedvencem, látom itt is milyen szépek.
L: Nagyon finom fűszernek is és a fürdőterápiában is, ami téged is érdekel. Fájdalomcsillapító. az aszpirinnek a növényi megfelelője. A zsírlebontó hatása nagyon jó neki, úgyhogy akiknek a triglicerinszintjük és a koleszterinszintjük magas, azoknak nagyon jó.
K: Ezért vettem én is a férjemnek és én is nagyon szeretem. Meg kell néznem nála pl, hogy olyan teákat adjak, amivel nem veszik össze a magas vérnyomása.
L: Mindig azt mondom, hogy meg kell kérdezni a pácienst, aki szeretne pl. teát koleszterinre. Általában a 7-es koleszterintől nem kell megijedni, vannak más sztenderdek is pl. külföldön, de arra érdemes odafigyelni, hogy valami elindult és a koleszterincsökkentő növények nagyon jól alkalmazhatók és kiválthatók a gyógyszerek a diagnózis tükrében. A gyógyszerész újságban is nagyon jó eredményeket olvastam ezzel kapcsolatban, a növényi szatinokat lehet nyugodtan használni, amiket lehet folyamatosan fogyasztani. Nyilván egy okos diéta, ésszerű táplálkozás, sok mozgás, és ha kicsit a zsírokból visszaveszünk és komplexen kezeljük a problémát a leghatékonyabb.
Fontos, hogy mit érez a páciens és mi a panasza, az egyéni érzet, amit nem lehet laborral kimutatni, de ő mégis úgy érzi.
K: Változnak a határértékek is, amit régen még normálisnak gondoltak pl. a pajzsmirigynél, most már az alsó és a felső határnál már komolyan kell venni a tüneteket és kezelni a problémát, mert már jelez nekünk.
L: Itt kezdődik az, hogy a gyógynövényeket mikor használjuk. pl. alsó határon vagyunk, de már jönnek a tünetek, ez átléphető bármikor, az életmód a hajlam is ronthat, de a gyógynövénnyel megelőző kúrákat tudunk venni. Ez nagyon fontos. Az utókezelésben is nagyon jól lehet használni. Gyógyszer mellett nagyon fontos tudni, mit használhatunk, ne csökkentsük vagy fokozzuk a hatást.
A kakukkfű erős hatású, sokat nem használhatunk. Pl. a kalcium kiürülését okozza, ami nagyon fontos a szívizomnak a kalcium és a magnézium mellett. Terápiás kúrát lehet, de a gyógyszer mennyiséget ne lépjük túl. Azt meg a szárazanyag tartalom mennyisége adja meg. Napi 1 kanál már nagy mennyiség és nem lehet rendszeresen.
K: Csillagfürtöt is látok, nem fagy ki a cserépben itt?
L: Nem fagy át. Ha megázik és megfagy, az a gond. Pletykák, sásliliomok, legyezőfüvek, gyertyavirágok is vannak
Legyezőfű jó ízesítő, színező például.
A digitális szép nagyon, de dísznövénynek megy. Gyönyörű a növény. Volt akantuszom is, gyönyörű az is és mérgező. Valahogy itt nem bírja, kipusztult.
Kasvirágom is van, a levelét is gyűjtöm. Dísz kasvirágom is van, narancssárga, piros. Április végén árulom a palántáimat majd. A purpureát, az orvosi kasvirágot használom gyógyteának.
Belépünk aztán Éva szentélyébe, a műhelyébe. kellemes, szeretet teli atmoszféra fogad és rend, áttekinthetőség.
Nagyon cuki, irigykedem és alaposan szemügyre veszem a beszélő tárgyakat, a kedves és pontos, rendezett környezetet. lelkes vagyok tőle nagyon, ez az álmom nekem is és Éva nagyon szépen, elmélyült figyelemmel és sok szeretettel valósította meg.
L: Én ezt imádom én is, nagyon szeretek itt lenni. Tényleg mennyország.
K: Hova mentek gyűjteni?
L: A Börzsöny nagyon gazdag, Nógrád is, a Duna árterében nagyon jó helyek vannak és akkor, mikor eljön az ideje egy héten kétszer megyünk gyűjteni.
K: Mibe szeded, kosárba, papírzacskóba?
L: Nekem van egy nagyon praktikus húzóládám. Abba gyűjtöm és a kocsiig húzom. Műanyagláda, csúszik, mint annak a rendje! Itthon pedig pucoljuk kint nyáron szabadtéren, aztán megy a szárítóba,míg meg nem szárad rendesen. Van, ami egy nap alatt megszárad, van, ami egy hétig, lágyabb szára van. Van, amit 4-5 napig is kell szárítani. Az angyalgyökeret nagyon ki kell pl. szárítani, mert ha nem szárad ki teljesen, mérgező anyagok maradnak vissza. Jó szárításnál ez tökéletesen eltűnik. Az angyalgyökeret termesztem, ne tévesszük össze semmivel és nem is nagyon van már a természetben.
K: És mi az, amit találsz a természetben?
L: Orbáncfüvet, galagonyákat, cickafarkfüvet, kis ezerjót, fekete nadálytövet, macskagyökeret is, de azt inkább itthon termesztem, mert annak jobb a hatóanyag tartalma. A termesztésnek is van egy olyan szabálya (pl. a fehérmályvát is termesztem), hogy a hatóanyag tartalma jobb lesz a jobb körülmények miatt. (ápolod, meg tudod védeni a kártevőktől, folyamatos a vízutánpótlás stb.)pl. az orbáncfű is gyűjthető, de az a jó hatóanyag tartalom, hogy mao gátló legyen csak termesztéssel jön ki, akkor magasabb.
K: Ez így van. Amit begyűjtöttem én is a kertemben, megszárítottam, az a legszebb. össze se lehet hasonlítani a színét, illatát, zamatát mással.
L: Nézd ezt a csalánt, micsoda zöld! Még csíp és érzed a mély csalán illatot, ami az embert arra inti, ne menjek közelebb mert megharap. Itt van a perilla is, a kínai bazsalikom. Most termesztettem először. Gyönyörű a növény és a színe is. Kínai bazsalikomnak is hívják. Érdekes illata van.
Lehet nyírfát, nyárfarügyet gyűjteni, legyezőfüvet, tüdőfüvet megyünk gyűjteni korán tavasszal, mikor már a levele szépen rendesen kint van. A tüdőfüvet pl. nem tudom itthon megtermeszteni, nem lehet, van, amit nem lehet megtermeszteni, bármennyire is szeretnéd. Nem mindent lehet, főleg nem nagyban. A leonorust (szúrós gyöngyajak) jól lehet termeszteni, vadon nem is találom. azt folyamatosan lehet vágni, a szívre van. Nagyon jó pulzusszám szabályzó, jó az emésztésre is. Kémiailag az iridoidokhoz sorolják, mint a macskagyökerek. Itt a valériánsav adja a hatóanyagot.
K: Te nagyon profi vagy, tiszta gyógyszerész! Csodálom a tudásod, remélem, eljutok én is erre a gyógyszerészeti szintre is!
L: Ugyan, nem vagyok én olyan okos. Tanulni kell, folyamatosan. A szerves kémia nagyon fontos, hogy a vegyületekekkel tisztába legyünk.
Aztán átvettük a flavanoidokat, de ezt most helyszűke miatt megtartom magunknak, hatalmas a csoportja, legyen elég egy gyönyörű rajz, 6-os, 3-as gyűrűket, gyűrűzáródást 🙂 amit ott hirtelen felrajzolt nekem Éva.
Éva itt rengeteget mesélt, de ez már nagyon szuperkémia volt, a lényeg, hogy engem elvarázsolt és hallgatnám naphosszat a kötéseket, vegyületeket!
L: Mindig úgy csinálom, hogy rengeteg növényt felírok, mikor csinálok egy készítményt. Mik azok a sztenderdek, amik jók. Mit mutat a laboreredmény (azt mindenkitől elkérem). Mik azok a pontok, ahol már változott valami és milyen növény való erre még pluszban. Nem biztos, hogy sikerül, de a lelkiismeretem tiszta, hogy alaposan átnéztem. A fürdőnél is nézd meg, ne váltson ki allergiás reakciót, szívprobléma, gyulladásos hajlam se legyen. Külsőleg a fekete nadálytőt, szincumát is lehet használni-csak külsőleg.
K: Még azt mond meg nekem, Éva, milyen sikerélményed és milyen kudarcod volt itt?
L: Kudarc mindig éri az embert. A kudarc általában mindig onnan ered, hogy valamit nem tudtam pontosan. A nem tudás volt a kudarc. Ha valamit nem jól csinálok, azt ki tudom javítani. A nem tudást nagyon nehéz. Volt ilyen nekem is, persze, mindenkivel előfordul. Ezért nagyon oda kell figyelni és kétszer átgondolni mindent, amit az asztalra leteszek. Siker meg az, ha az ember nem téved. Ennyi. Nincs más titok. Az a siker, ha tudom, hogy megpróbáltam nagyon precízen dokumentálni magamat, hogy követhető mit miért és hogyan csinálok.
K: Milyen terveid vannak még? Merre fejlődnél tovább?
L: van a barátnőmnek egy olajkészítő masinája. Nem használja. Mondtam neki, hozza át. Házi olajokat készíteni. Pepecs munka. Olyan, mint a mákdaráló. Meggyújtod alatta a spirituszt és átcsöpögteted a növényt. Ha jól sikerül, kisebb mennyiségben kétszer olyan jó olajat tudsz előállítani, mint bármi mással. Itt lesz velem a barátnőm majd pár napot és kipróbáljuk, most majd elpepecselünk vele. És van egy kis hölgy még, aki kijár hozzám tavasszal, Noémi. Ő kozmetikus és nagyon érti ezeket a krémes alapanyagokat. Igaz, van egy régi biokozmetikai könyvem, de jobb így együtt, friss tudással.
Évánál nagy öröm volt lennem, pedig tél van, minden növény alszik, visszahúzódik, de mégis olyan jó energiákkal lakta be a dombokat ez a gyógynövényes kert és Évi, hogy boldogság volt minden perce, az izgalmas műhely, Éva és a cuki Csipke kutya társasága. sokat tanultam és jövök még tavasszal kis gyakorlatra majd én is ide, töltekezni tovább szellemileg, lelkileg.
Kommentek