Nem voltam nagy teaivó sose. Inkább kávéztam, elvétve ittam a teát. Maximum télen. Aztán a kertem és a kertészet szerelmével nagyon közel kerültem a gyógyfüvekhez. Nyáron limonádét készítettünk belőle vagy rebarbara szörphöz adtuk az édes kis alkotó-táborozóimmal.
Apámtól kaptam pár tövet a vértes aljából, kertje végéből. Gyönyörűen terjedt, növekedett nálam. Illata isteni, imádtam morzsolgatni, szüretelni, hogy a kezemen maradjon az illata is sokáig. Eszegettem, csipegettem. Ételbe is főztem frissen és szárítva is. Például kölesrizottóhoz sok zöldséggel:
Vagy tésztát gyúrok és citromfüves-bazsalikomos borsós ragut adok hozzá:
Aztán a nyári dionüsszoszi hedonista átbulizott sűrű időszak végén behúztam a féket. Olyannyira, hogy letettem a cigit. Abszolút. Segítségül egy teakeveréket csináltam magamnak aminek az alapja a citromfű volt. Erős kapaszkodó volt sok más fűvel együtt, ami fantasztikus segítséget adott egy szép méregtelenítéshez, függésem oldásában. (később bemutatom majd). Erőt adott és nagyon rászoktam. Augusztus 25. óta több liter gyógynövény teát iszom naponta. Radikális fordulatot vett vele az életem. Készítettem sok teakeveréket ajándékba és magamnak is, sok alapanyagban szerepelt a citromfű… Például a lélekoldó teám egyik alapanyaga, amit sok helyre adtam ajándékba. A férjem bőre, arcának kisugárzása gyönyörűen kisimult tőle, minden nap gyönyörködöm benne.
(jelenleg egy fogyókúrás teát kísérleteztem ki, harmadszori átszerkesztés után úgy néz ki, megvan számomra a tökéletes. erről majd később írok, ez várható volt a cigi letétele után..)
Tettem fürdőzsákokba is, csodálatos hatása van a lazítás mellett a bőrre is, képes a bőr szerkezetét javítani. A citromfű olaja segít a zsíros, pattanásos bőr problémáját oldani, fertőtlenít. Hatékony arctisztító, mert egyszerre fertőtlenít és feszesíti a bőrt. (felvivő anyaggal oldani kell, hogy ne irritáljon, kevés is elég belőle)
A citromfű alapú krémek vagy kivonatok jelentősen felgyorsítják a herpesz gyógyulását.
Ázsia trópusi részéről származó pázsitfűféle. Igénytelennek mondja a hagyományos kertészszókincs, én Bálint gazdával értek egyet, hogy inkább hívjuk türelmesnek. Magam is megtapasztaltam a kertemben, mi a különbség, ha gondos ellátást kap. sőt, a saját leszárított citromfüvem szerintem aranyat ér. Fantasztikusan őrzi erős aromáját, csodálatos mély színű és aromájú, verhetetlen.
Az ókori rómaiak anno béltisztítóként használták, az arabok a szomorúságot űzték vele. Szerintem a kettő összefügg.
A citromfű antibakteriális és nyugtató hatása legendás. Ő úgy nyugtat este, hogy oldja a feszültséget, életkedvet, életerőt ad.
A citromfű a benne található citronellál, a b-citrál, az acetát, az eugenol, az ageraniol és a szeszkviterpének együttes hatásának köszönhetően kiváló nyugtató, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, valamint antibakteriális tulajdonságokkal rendelkeznek. Elviselhetőbbé teszi a Parkinson- és az Alzheimer-kór tüneteit, szabályozza a szívritmust, és fokozza a tüdő izomzatának működését, ezért jól alkalmazható a nehézlégzés vagy az asztmás tünetek kezelésére.
Szintén elsősorban a citrálnak köszönhető, hogy a citromfű gátolja egyes daganatok –mellrák, bőrrák, májrák növekedését–, és a rákos sejtekben beindítja az apoptózist (programozott sejthalál), illetve normalizálja az inzulinszintet, ami hozzájárul a 2. típusú cukorbetegség kezeléséhez. A citrál a fogyásban is szerepet kap, akadályozza ugyanis a hasi zsír felhalmozódását. A citromfű serkenti az epe termelődését, és a bélműködést, ezáltal javítja az emésztést.
Antibakteriális hatása a gyomorfekély és a gyomorrák kialakulásában szerepet kapó Helicobacter pylori baktériummal szemben is érvényesül.
Enyhén és közepesen súlyos Alzheimer-kórban szenvedő betegeknek négy hónapon át napi hatvan csepp citromfű-kivonatot adtak Tehran University of Medical Sciences kutatóit. A kúra végén a citromfűvel kezelt betegek kognitív funkciói lényegesen javultak azokéhoz képest, akik placebót kaptak. Mellékhatásokat nem tapasztaltak, azonban megállapították, hogy a citromfű hatására az izgatottság mértéke is csökkent. A kutatás eredménye a Neurology, Neurosurgery and Psychiatry szaklapban jelent meg.
Szabályozza a pajzsmirigy működését. a túlműködés okozta izgatottságot is tompítja.
A citromfű az egyik fő alapanyaga a karmelita apácák által alkotott, híres „karmelita víznek” (Eau des Carmes), mely a 17. századtól kezdve népszerű gyógytermék volt Európában. Ma az eredeti receptúra alapján készülő elixír mellett már kibővített citromfüves termékskálából válogathatunk „Eau de Melisse” márkanéven (eaudemelisse.com). A 19. század óta a Boyer-család gondozásában álló, generációkon át féltve őrzött recept szerint készülő karmelita víz 14 gyógynövény és 9 fűszer keveréke. (A citromfű latin neve: Melissa Officinalis, a méhfű, mézfű elnevezésekkel áll kapcsolatban.)
Citromfűből szörpöt, turmixot is lehet készíteni, frissen szedve elcsipegetni, testápoló krémbe keverni például sheavajjal, főzéskor is végtelen a lehetőség a felhasználásra. Fantasztikus növény, okozzon nektek is sok örömet!
A táborlakóim rebarbarás citromfüves szörpje <3
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: