Füves Kata

Oroszlánfog a kertben

Oroszlánfognak is hívják a nagy kedvenc pitypangot, gyermekláncfüvet, taraxacum officinálét. A népnyelv több mint 500 különböző néven ismeri, például: kácsavirág, kikirics, barátfej, bimbófű, buborékfű, láncfű, pimpáré, zsibavirág. Tavasszal a kankalinnal, csalánnal együtt a legelső gyógynövények egyike, amelyekkel megkezdhetjük a szervezet méregtelenítését. Nemcsak nagy (4-5%) káliumtartalmú levele, hanem feldarabolt gyökere is kiváló főzelékalapanyag. Levelét salátának is fogyaszthatjuk (a pitypang nemesített változatát nevezzük ruccolának!), megpörkölt gyökere pedig feketekávé-pótló. .

Igaz nem mindenkinek kedvenc, drága Ági barátom most kérdezte éppen kétségbeesve, mit csináljon vele, annyi van a kertben, utálja, elnyomja a füvet. A kertépítő suliban is nyilván a latin neve mellett azt tanultuk róla, gyomnövény, fúj-fúj. Valóban, nagy tőrózsája alatt nem nő fű. A szomszéd néni is kérdezte pár éve, mi a tervem a csalánnak, pitypanggal, miért nem kapom ki?

Mert én kicsit másként működök, tényleg. Aminek gyógyhatása van és nem élősködő, fojtó gaz, azt kincsként kezelem. Ráadásul a legnagyobb csemegéje a tengerimalacaimnak és a teknőseimnek is, rengeteget esznek belőle. Mikor tavaszodik és soknak találom (muszáj kordában tartani a dolgokat), akkor piciként még gyökerestül könnyen kikapom, van rá éhes száj bőven, a többit hagyom növekedni, felhasználom, aztán felmagzás előtt lenyírom a fűvel együtt (nagyon szapora növény, egyetlen tő akár 3000 csíraképes magot is érlel, ezt meg kell előzni. Idáig ne jussunk el, Ági):

Addig hadd eszegessék a méhek a sok kerti virággal, nekik is szükségük van rá. Így kontrollálom a terjedését és fel tudom használni kedvemre. Nálam békében él a fűvel, százszorszéppel, nefelejccsel, kankalinnal stb. A fű is szépen harsog. A csalánnál is figyelnem kell, hogy kordában tudjam tartani az állományt, ne terjedjen és legyen annyi, amennyire szükségem van.

Például amihez sokat szedek, az a trágyalé, amit belőlük készítek és lombtrágyaként, fejtrágyaként kiszórok a növényeimre 2 hét esővízben állás-erjedés után (borzasztó büdös állapotban). Imádják a növények, tele van tápanyaggal, hasznos baktériummal. Leszedtem most is sok pitypangot, akit tudtam, gyökerestül és hála a sok esőnek esővizet tudtam rá önteni, van esővízgyűjtő ballonom. Két hét múlva, húsvétkor meglocsolom a virágaimat finom táplálékban gazdag pitypang permettel!

A pitypangot a benne lévő keserűanyagok miatt hasznos gyógynövényként tartjuk számon. Gyökerét ősszel és tavasszal, levelét áprilistól júniusig, az egész növényt gyökérrel tavasztól őszig gyűjtjük.

Növeli az étvágyat, az erőnlétet, javítja az emésztést (enyhe hashajtó), gyulladáscsökkentő hatása is van. Hatóanyagai epe-, és májbántalmak, zsíranyagcsere-problémák esetén jótékony hatással vannak a szervezetre. A belőle főzött tea vizelethajtó és vértisztító, serkenti a máj és a vesék aktivitását, szél- és vízhajtó hatású. Csökkenti a vérzsírt, oldja a koleszterint. Vércukorszintet csökkent, cukorbetegeknek is ajánlott a fogyasztása. Reumás panaszok, köszvény, fájó ízületek esetén gyökerének főzetét borogatásra ajánlják.
Az étkezési célokra is használt levele gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, így például béta-karotin, C-, B1- és B2-vitamin, kálium, vas, magnézium, kalcium és foszfor is van benne.

Gyógyteát a forrázott, száraz levélből vagy a főzött gyökérből készíthetünk. Májpanaszok esetén a gyökérből készült teát igyuk naponta egy csészével, reggeli előtt, két héten keresztül. Utána tartsunk egy hét szünetet, majd újabb hét napon át folytassuk a kúrát. Vese-, és hólyagbántalmakra egy hétig kell inni napi egy csészével. Cukorbetegségre napi egy, vagy súlyosabb esetben két csésze tea fogyasztása javasolt étkezés után. Egy hónapig tartó rendszeres fogyasztása után be kell iktatni egy-két hét szünetet, utána lehet folytatni. Általános tisztításra a levélből készült teát igyák, egy hétig naponta egy csészével, minden második hónapban megismételve ezt a kúrát.

Külsőleg: szépítőszernek is használják. Tejnedve szeplők halványítására, ránctalanításra is alkalmas. Arra azonban figyeljünk, hogy  a pitypang tejszerű nedve nagyobb mennyiségben mérgezési tüneteket okozhat – ezért a zsenge leveleket szár nélkül fogyasszd inkább! Epe utak elzáródása esetén fokozott óvatosságot és orvosi egyeztetést igényel! Ne szedjünk gyermekláncfüvet epegörcs alatt. Alkalmazása ellenjavallt gyomor- és nyombélfekély esetén is, mivel szünet nélküli tartós fogyasztása gyomorsavtúltengést okozhat.

A gyökér általános erősítőszer. a pitypang vizelethajtó, vércukorszint szabályozó, csonterősítő inulin tartalma miatt, ami segíti a kalcium felszívódását. Az egyik leggazdagabb lecitinforrás, ami hatással van az emlékezőképességre. Magas antioxidáns tartalma segít megelőzni az idő előtti öregedésben. Erősíti az immunrendszert. A pitypanggyökér erősíti a vesét, a májat, a hasnyálmirigyet, a lépet, a beleket és a gyomrot, valamint segít a méreganyagokat eltávolítani a szervezetből.

Csodálatosan segíti a zsíranyagcserét, a májban lévő zsír lebontását, így fogyókúrás teakeverékem egyik fő alapanyaga. Érdemes egyéni allergiás reakciók miatt egy kis adaggal kísérletezni első körben, a tejnedv is okozhat egyéni szuperérzékenységnél allergiás reakciót a bőrön.

Én finom salátát készítettem magamnak (Vince azt mondta, ő ilyet nem eszik és én olyan vagyok, mint egy nyúl :-)), leszedtem magamnak is egy adagot, meg persze a kis állataimnak is.

Mert míg a kertben végeztem a rengeteg tavaszi munkát, Laci elkészítette az ebédet, rántott tököt, medvehagymás camambert és csirkefalatokat tepsis krumplival, én mellé lőttem a tökmagolajos pitypangos, pirított diós salátámat, hát frenetikus volt!

Készül belőle még zselé, ezt tuti kipróbálom, méz, pesto, főzelék, a gyökeréből kávé stb.

        

   

 

 

Mutatok pár szuper receptet is:

https://www.nosalty.hu/recept/tavaszi-fuleves

https://www.nosalty.hu/recept/pitypang-pesto

https://www.nosalty.hu/recept/pitypangmez-pitypangszirup

https://divany.hu/offline/2013/05/12/pitypanglekvar_ize_mint_a_vegyeslekvare/

https://www.sutnijo.hu/recept/befottek/szorpok/3167-pitypang-mez

De ami a lényeg, a koszorú! Nekem is volt, gyerekeinknek is, sőt, sokan a kutyusaiknak, cicáknak is készítenek 🙂

               

ui: már ágaskodik a csalán, készüljetek, jövő héten ő jön!

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!