Az úgy volt, hogy a nagy bodzabokrom miatt szólt a szomszéd Joli néni. Igaza volt, átlógott a kertjébe. Két éve ültettem és többszöri visszavágás után is nagyon dinamikusan nő. Azt mondják 3-10 méter magas is lehet, szóval keresek majd neki egy jobb helyet és intenzívebben kontrollálom a dolgot. De most legalább felkaptam a fejem a sok munkából és megígértem a felém integető óriási virág tényéroknak, hogy nem hagyom őket cserben. Nyakunkon volt Vince fiam évzáró bulija nálunk a kertben és a tavon a csoportjának, nagy bográcsozós buli, sok tennivaló, de a bodzát cserben akkor sem hagyhatom, az én kincsem ő is és a buliba is nagyon jól jön a bodzaszörp.
Szóval rendeztem a bodzámat, visszavágtam és a virág tányérokat összegyűjtöttem. 20-25 lett, szedtem még mellé egy jó nagy csokor citromfüvet és két ág mentát.
Nagy lábasba rendeztem, 2 citromot facsartam hozzá és 2 kg cukorral felfőztem kicsit, aztán állni hagytam másnapig (igazából tovább kellene állnia, 3-4 napig is, de nekem arra már nem volt időm).
Akkor átszűrtem, üvegekbe töltöttem és szörpnek kínáltam. Nagy sikere volt, a tóba a vizibringázás közben is vittem ki a gyerekeknek, szuper volt.
Anna azt mondta, isteni <3
Tényleg nagyon finom, gazdag íze volt, mostanra elfogyott az összes üveggel…
Úgy tartják, a bodza minden része hasznosítható és gyógyító erejű. Már a 17. században 70 féle betegségre használták, elsősorban izzasztó, vizelethajtó kúrákra. Virágjából szörp, bogyójából lekvár és bor, leveléből tea, gyökeréből orvosság készülhet.
Hatékony bőrtisztító, méregtelenítő, akik használják, arról számoltak be, hogy segít az olyan fertőzések tisztításában, mint a pattanások, kelések és bőrkiütések. Főzetét felhasználják a bőrre, mint általános vérzéscsillapítót.
Tanulmányok kimutatták, hogy a bodza kivonat hatékony az influenza ellen. Én télen többször is igénybe vettem hársvirággal, esetleg kakukkfűvel teaként fogyasztva. A bodza virágát hagyományosan megfázás, influenza és láz kezelésére használják, mivel erős izzasztó és hűtő összetevőket tartalmaz. A közelmúltban tesztelték a bogyó egyik elfogadott kivonatát, és kimutatták, hogy jelentős javulást hozott az influenza tüneteinél 2-3 nap leforgása alatt.
A bodza általános jótékony hatásai:
– immunrendszer erősítő
– erős antioxidáns hatású
– hashajtó
– enyhe vízhajtó
– vesevédő
– csökkentheti a koleszterinszintet
– öregedésgátló hatású
Gyógynövényként is használják immunrendszer erősítő hatása miatt. A fekete bodza antioxidáns és immunrendszer erősítő tulajdonságai jótékony hatást gyakorolnak a test normális reagálására az A és B vírusok által okozott influenzával szemben. A bogyók, mint a legtöbb bogyós növénynél, tele vannak antioxidáns flavonoidokkal.A bodza tartalmaz antocianin flavonoidokat, melyek ismertek a szabad gyökök semlegesítési tevékenységeikről az egész keringési rendszerben.
A bodzavirág alkalmazásának hatásai:
– izzasztó, lázcsillapító, hűléses állapotokban
– enyhe hashajtó
– enyhe vizelethajtó
– vérnyomáscsökkentő
– érfalerősítő
· köptető, köhögéscsillapító
A bodza termés fogyasztásának hatásai:
· gyógylekvár: izzasztó, lázcsillapító, immunerősítő
· hashajtó, vizelethajtó
· fájdalomcsillapító hűléses betegségekben, migrén esetén
Vigyázat!
A fekete bodza közeli rokona a gyalogbodza (Sambucus ebulus), amelynek bogyói hasmenéssel és hányással járó általában enyhe lefolyású mérgezést okozhatnak. Küllemre szinte teljesen megegyezzek, a leginkább szembetűnő különbség a két növény között, hogy a gyalogbodza legfeljebb másfél méter magasra nő. Levele hosszúkás és nem gömbölyded, virága kellemetlen illatú, szintén fekete termései pedig felfelé állnak.
Csodálatos kis növény, illatos, ízletes és szép. Ráadásul nagyon jótékony hatásai vannak. Sokan palacsintatésztába sütik ki a virágokat, de számos más receptet is kipróbálhattok. Persze itt is az a szabály, ne az autóút széléről, közeléből szedjétek! Ne legyen vegyszerrel kezelve!
http://tesztdolcevitablog.suriel.hu/2010/10/bodzas-vanilias-panna-cotta-2/
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: